101 lat temu urodziła się Helena Marusarzówna, znakomita polska narciarka

101 lat temu urodziła się Helena Marusarzówna, znakomita polska narciarka
Tej postaci większości przedstawiać nie trzeba. Miała zaledwie 23 lata, kiedy Niemcy w Podgórskiej Woli koło Tarnowa ją rozstrzelali. Helena Marusarzówna urodziła się 17 stycznia 1918 roku, czyli w roku, w którym Polska odzyskiwała Niepodległość. Interesuję się historią, zatem chętnie przedstawię postać Heleny.
Helena Marusarzówna na świat przyszła w Zakopanem, była córką Jana Maruszarza i Heleny z Tatarów. Od wczesnych lat bardzo zainteresowała się narciarstwem. A rodzinne Zakopane było idealne ku poszerzaniu swojej pasji. Helena skończyła szkołę handlową w swoim mieście. Była siostrą Stanisława Marusarza, który także kochał sporty zimowe: był skoczkiem narciarskim, dwuboistą i alpejczykiem, czterokrotnym olimpijczykiem, siedmiokrotnym uczestnikiem narciarskich mistrzostw świata i wicemistrzem świata z 1938 roku.

Warto wspomnieć, że od 1935 roku (pierwszy sukces - wicemistrzostwo kraju), aż do rozpoczęcia II wojny światowej, była najlepszą polską zawodniczką narciarską. Uwaga: Była dziesięciokrotną mistrzynią Polski w biegu zjazdowym i kombinacji norweskiej! Wybuch wojny, atak na Polskę przez Niemcy we wrześniu '39 niestety zatrzymał jej karierę sportową, która z całą pewnością nabrałaby jeszcze szybszego tempa, a kolejne wielkie sukcesy byłyby tylko i wyłącznie kwestią czasu.

101 lat temu urodziła się Helena Marusarzówna, znakomita polska narciarka
fot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN

Jako ciekawostkę należy dodać, że młodziutka Helena zagrała dublerkę operowej Halki, Stanisława Moniuszki, której premiera odbyła się w roku 1936. Wtedy też zwrócono uwagę na jej wielki talent i atrakcyjną urodę.

Już po rozpoczęciu działań zbrojnych w Polsce, już w październiku uczestniczyła w polskim ruchu oporu w roli tajnego kuriera komórki "Zagroda” Oddziału Łączności Konspiracyjnej KG SZP-ZWZ do bazy" Romek” w Budapeszcie. Przenosiła pocztę, a dodatkowo przeprowadzała również ludzi górskim szlakiem.

Niestety, w marcu 1940 została złapana, wraz z innymi kurierami, przez słowacką żandarmerię, a następnie trafiła w ręce Gestapo. Miejsce jej pobytu ciągle się zmieniało, mimo okrutnych tortur i bólu, nigdy nie zdradziła żadnej tajnej informacji. Gestapo znalazło w jej bagażu list w języku węgierskim i po wielu miesiącach skojarzyło to z osobą Stefanii Hanauskówny.

101 lat temu urodziła się Helena Marusarzówna, znakomita polska narciarka
Archiwum Muzeum Tatrzańskie

12 września 1941 roku, zaledwie 23-letnia Helena Marusarzówna została rozstrzelana w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Niemcy pozbawili wówczas życia więcej polskich obywateli. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Virtuti Militari i  Krzyżem Walecznych.
Przypłaciła wojnę życiem, podobnie jak inni znani polscy sportowcy: Janusz Kusociński, Henryk Dobrzański czy Eugeniusz Lokajski.

Spoczęła na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Komentarze

  1. Wybitna postać, która poza zasługami sportowymi, odegrała też dużą rolę w historii Polski.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM