Płaca minimalna w 2018 roku. Ile zarobi pracownik, ile wyda pracodawca?

Płaca minimalna w 2018 roku. Ile zarobi pracownik, ile wyda pracodawca?

Nowy rok to także zmiany jeśli chodzi o nasze zarobki za wykonywaną pracę. Oczywiście płaca minimalna brutto wzrosła, ale przy okazji rzecz jasna - koszty, jakie ponosi pracodawca na swojego pracownika. Jakie zatem są kwoty i ile wynosi stawka za jedną godzinę pracy w roku 2018?

Wszystkie informacje znajdują się poniżej wraz ze stawkami i zmianami.


Płaca minimalna w 2018 roku, stawki minimalne za godzinę pracy i koszty pracodawcy

1/4 etatu: Osoba zatrudniona na 1/4 etatu  od 1 stycznia br., otrzyma co najmniej 525 złotych brutto
Pół etatu: Osoba zatrudniona na pół etatu od 1 stycznia br., otrzyma co najmniej 1 050 złotych brutto
3/4 etatu: Osoba zatrudniona na 3/4 etatu od 1 stycznia br., otrzyma co najmniej 1 575 złotych brutto
Stawka minimalna za godzinę pracy: Stawka minimalna za godzinę pracy wyniesie w roku 2018 dokładnie 13,70 złotych

W roku 2018 za pracę, otrzymamy o 100 złotych brutto więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nowa kwota wyniesie dokładnie 2100 złotych. "Na rękę" otrzymamy zatem co najmniej 1530 złotych. W porównaniu z rokiem 2017, będzie to kwota wyższa o 70,52 zł. Oczywiście po wzroście płacy minimalnej, wzrastają automatycznie również koszty, jakie ponosi pracodawca. Z minimalnej płacy, jego wydatek wyniesie 2532,81 zł - o 120,61 zł więcej.
Stawka godzinowa za pracę to 13,70 zł (13 zł w 2017 roku).

Zmiany widoczne są w poniższej tabeli. Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej to około 1,4 mln osób. 

Co oczywiście ważne - płaca minimalna obowiązywać będzie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

2017 2018
Płaca minimalna brutto 2000 zł 2100 zł
Płaca minimalna netto 1459,48 zł 1530,00 zł
Koszty pacodawcy 2412,20 zł 2532,81 zł

Komentarze

  1. Ja się nawet nie chcę denerwować. Moja płaca wygląda zupełnie inaczej... Pracodawca nie chce dać mi nawet umowy na czas nieokreślony tylko zaczęłam od stażu, a teraz cały czas albo umowa na 3 miesiące albo umowa zlecenie... Ostatnio miałam poważny wydatek zepsuła nam się pralka i musieliśmy kupić nową. Nikt nie chciał dać nam sprzętu na raty więc musieliśmy wziąć pożyczkę chwilówkę. Na https://sprintcash.pl/ znalazłam kilka ofert ale nie byłam pewna, czy dadzą nam pożyczkę. Decyzja była pozytywna więc udało nam się kupić tą pralkę ale sam fakt, że nikt nie chce nam dać kredytu czy zakupów na raty denerwuje mnie. Dobrze, że mamy małe raty tej pożyczki i niewysokie oprocentowanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pracodawca musi wypłacać minimalną stawkę, ale czy oprócz tego powinien dawać pracownikom np. ubrania robocze czy kask? Pracuję na budowie i szef kazał nam samym sobie przynieść niezbędne rzeczy. Kupiłem, mam faktury i chyba mogę się ubiegać o zwrot kosztów poza normalną pensją?

    OdpowiedzUsuń
  3. Obecnie sytuacja jest jeszcze inna. Rząd zwiększył płacę minimalną do 4 tysięcy złotych. Jest to duża kwota, pytanie czy budżet Państwa na to stać. Mimo iż będziemy więcej zarabiać to nie znaczy, że nasza sytuacja finansowa się polepszy. Zazwyczaj, gdy więcej zarabiamy mamy większe wymagania już inne wydatki. Na poważniejsze wydatki jak zakup samochodu czy mieszkania i tak będziemy szukać kredytu. Prawda jest taka, że po wprowadzeniu wyższej płacy minimalnej nasz byt się polepszy ale i życie będzie droższe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM