Kamil Stoch - fenomen chłopaka z Zębu

Kamil Stoch - fenomen chłopaka z Zębu


Artykuł nieco inny niż większość, które się tutaj pojawiają. Artykuł, który będzie dotyczył osoby Kamila Stocha - polskiego skoczka z Zakopanego, który skradł serca wszystkich polaków. Po "Małyszomanii", przyszedł czas na "Stochomanię". Oto fenomen Kamila.

Kamil Stoch urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem. Wychowywał się oraz uczył we wsi podhalańskiej w województwie małopolskim - Ząb. W 2006 roku został absolwentem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i zdał maturę. Następnie ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Swoje pierwsze kroki z nartami w życiu, Kamil Stoch stawiał w wieku zaledwie trzech lat. Rok później, w 1991 roku, oddał pierwszy skok na skoczni, którą budował wraz z kolegami. Pasja do skoków narciarskich w małym Kamilu narastała do tego stopnia, że w roku 1993, obejrzał on na żywo swoje pierwsze zawody - Zimową Uniwersjadę w Zakopanem. W tym samym roku, Kamil dostał w prezencie od wujka pierwsze narty do skakania. W 1995 roku zapisał się do lokalnego klubiku - LKS Ząb. Mimo, iż na początku młody chłopak trenował kombinację norweską, to to po pewnym czasie powrócił do swojej pierwszej, jedynej pasji. W roku 1998 wygrał konkurs skoków w Lomnicach nad Popelkou. W 1998 roku, powiedział w filmie, który stał się hitem internetu:
Chciałbym wystartować na olimpiadzie i zdobyć złoty medal 
W LKS Ząb Kamil Stoch przebywał do 2002 roku. To wtedy właśnie przeniósł się do LKS Poroniec Poronin. 17 stycznia 2004 roku zaliczył swój debiut w zawodach Pucharu Świata - miało to miejsce na rodzimej ziemi, w Zakopanem. Wówczas zaledwie 17-letni Kamil Stoch uplasował się na 49. miejscu. Na pierwsze swoje punkty w PŚ, musiał czekać do 11 lutego 2005 roku. We włoskim Pragelato Kamil zajął 7. pozycję.

Z każdym kolejnym rokiem, rozwój Kamila Stocha, był coraz bardziej widoczny. Doskonale pokazuje to tabela z miejscami, jakie zajmował w zawodach PŚ w klasyfikacji generalnej:

Kamil Stoch - fenomen chłopaka z Zębu

W 2009 roku Stoch przeniósł się do klubu AZS Zakopane, po trzech latach był reprezentantem WKS Zakopane, a od 2014 roku do dnia dzisiejszego, jest zawodnikiem KS Eve-nement Zakopane.

Przyszedł czas na pierwsze sukcesy. 23 stycznia 2011 roku, ponownie w Zakopanem, stanął po raz pierwszy w życiu na podium Pucharu Świata - nasz skoczek od razu wygrał zawody. Jak było dalej - wszyscy doskonale wiemy. Po zakończeniu kariery przez Adama Małysza, to Kamil Stoch sprawiał olbrzymią radość naszym rodakom, którzy oglądali go i kibicowali na żywo bądź sprzed telewizorów.

Dwukrotny mistrz olimpijski z 2014, indywidualny mistrz świata z 2013, drużynowy mistrz świata z 2017, dwukrotny drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata (z 2013 i z 2015), dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów (z 2004 i z 2005), zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2013/2014, zwycięzca 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni. W Letnim Grand Prix dwukrotnie sklasyfikowany na drugim miejscu (w 2010 i 2011) oraz raz na trzecim (2016). Zdobywca Letniego Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2010, najlepszy sportowiec Polski 2014, zdobywca 27 medali na zimowych i letnich mistrzostwach Polski – dziesięciokrotnie zwyciężał. Aktualny rekordzista Polski w długości skoku narciarskiego (251,5 m uzyskane w Planicy w konkursie drużynowym - lista sukcesów zawodnika jest naprawdę długa i pokaźna, naprawdę robiąca wrażenie. Co ważne, w dniu dzisiejszym zakończył się wspomniany wcześniej Turniej Czterech Skoczni, gdzie Kamil Stoch wygrał wszystkie cztery konkursy, wyrównując po 16 latach wyczyn Svena Hannavalda.

Kolejne sukcesy jeszcze przed Kamilem Stochem, który mimo wielu sukcesów, jest skromnym człowiekiem, który spełnia marzenia i czerpie radość z tego, co robi. To powinien być wzór dla wielu ludzi. Ciężka praca popłaca. Prędzej czy później przyniesie sukces. Niebawem Igrzyska Olimpijskie. Nasz skoczek z całą pewnością zawalczy o złoty medal.Komentarze

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM