34 lata temu prof. Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca

34 lata temu prof. Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca

5 listopada 1985 roku, w Wojewódzkim Ośrodku Kardiochirurgii w Zabrzu, zespół pod kierunkiem Zbigniewa Religi, dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. To wydarzenie do dziś jest wspominane i uważane za jedno z najważniejszych w historii polskiej medycyny.

Operowanym wówczas przez zespół Religi pacjentem był Józef Krawczyk, 62-letni rolnik z Krzepic. Trudny, skomplikowany zabieg udał się, choć co prawda pacjent przeżył dwa miesiące, zmarł z powodu sepsy. Zakażenie było następstwem przyjmowania dużych dawek leków obniżających odporność. Zastosowanie ich było niezbędne, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu przez organizm biorcy.
Pamiętajmy, że jeszcze w latach 80-tych, szanse powodzenia takiej operacji w Polsce wynosiły zaledwie 50 procent. Był to więc bardzo słaby wynik.
Jak wspominał wielokrotnie w rozmowach prof. Zbigniew Religa, brakowało przede wszystkim odpowiednio wyszkolonego personelu.


Wybitny kardiochirurg doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność ciąży na nim i jego zespole. W tamtych czasach dodatkowym problemem było nawet uzyskanie zgody na pobranie organu od dawcy.

Historia stała się powodem do powstania filmu biograficznego "Bogowie" z 2014 roku w reżyserii Łukasza Palkowskiego, zrealizowany na podstawie scenariusza Krzysztofa Raka. Postać Religi zagrał Tomasz Kot.

Komentarze

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM