34 lata temu prof. Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca

34 lata temu prof. Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca

5 listopada 1985 roku, w Wojewódzkim Ośrodku Kardiochirurgii w Zabrzu, zespół pod kierunkiem Zbigniewa Religi, dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. To wydarzenie do dziś jest wspominane i uważane za jedno z najważniejszych w historii polskiej medycyny.

Operowanym wówczas przez zespół Religi pacjentem był Józef Krawczyk, 62-letni rolnik z Krzepic. Trudny, skomplikowany zabieg udał się, choć co prawda pacjent przeżył dwa miesiące, zmarł z powodu sepsy. Zakażenie było następstwem przyjmowania dużych dawek leków obniżających odporność. Zastosowanie ich było niezbędne, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu przez organizm biorcy.
Pamiętajmy, że jeszcze w latach 80-tych, szanse powodzenia takiej operacji w Polsce wynosiły zaledwie 50 procent. Był to więc bardzo słaby wynik.
Jak wspominał wielokrotnie w rozmowach prof. Zbigniew Religa, brakowało przede wszystkim odpowiednio wyszkolonego personelu.


Wybitny kardiochirurg doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność ciąży na nim i jego zespole. W tamtych czasach dodatkowym problemem było nawet uzyskanie zgody na pobranie organu od dawcy.

Historia stała się powodem do powstania filmu biograficznego "Bogowie" z 2014 roku w reżyserii Łukasza Palkowskiego, zrealizowany na podstawie scenariusza Krzysztofa Raka. Postać Religi zagrał Tomasz Kot.

Komentarze

  1. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Większość takich operacji kończy się powodzeniem, a takie rzeczy - https://moonlightspa.pl/mezoterapia-mikroiglowa-krakow/
    stały się powszechnie dostępne. Ale czemu mezoterapia mikroigłowa w Krakowie nie mogłaby taką być?

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nie doceniano jego zasług na rodzimym podwórku, a na światowym już tak, posiadaliśmy geniusza którego gdybyśmy słuchali a nie jakiś tam "polityków co dorwali się do koryta" to mieli na dzien dzisiejszy ogromny potencjał w zakresie kardiologicznym, a nie ten cały bałagan z NFZ. Pozdrawiam https://stiservice.pl/uslugi/lista-wszystkich-uslug/ i życzę miłego dnia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM