85 lat temu powstał ZUS [#kalendarium]


ZUS - znany wszystkim dorosłym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli państwa jednostka organizacyjna, która realizuje zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Przez lata doczekał się wielu memów i mnóstwa "wrogów" - przez Polaków ZUS sam w sobie jest obiektem kpin i raczej mało kto wypowiada się o nim w dobrych słowach. Z różnych powodów. Sami je wszyscy znamy, ja jednak nie o tym. Po krótce chciałbym Wam przedstawić historię początków tej jednostki, która obchodzi właśnie swoją kolejną rocznicę istnienia. Uwierzycie? To już 85 lat!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, został  utworzony jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, a dokładnie 23 października 1934 roku. O utworzeniu ZUS rozporządzenie wydał ówczesny Prezydent RP Ignacy Mościcki. Na mocy jego rozporządzeń z 1933 i 1934 roku, pięć instytucji (Izba Ubezpieczeń Społecznych, Zakład Ubezpieczenia na Wypadek Choroby, Zakład Ubezpieczenia od Wypadków, Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych i Zakład Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników) zostało przekształconych w jeden podmiot. Sam w sobie ZUS nie istniał jednak zbyt długo. Już po 21 latach, w 1955 roku, został on zlikwidowany na mocy dekretu o przekazaniu wykonywania ubezpieczeń społecznych związkom zawodowym, a jego funkcje przejęły związki zawodowe, Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej oraz rady narodowe. W 1960 roku doszło jednak do reaktywacji instytucji na mocy ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r.

Wcześniej, w czasie II wojny światowej (za: zus.pl), pracownicy ubezpieczeń społecznych, mimo grożących za to surowych kar, licznie wstępowali do kon­spiracji niepodległościowej. ZUS funkcjonował tylko na terenie Gubernatorstwa: wypłacał ograniczane przez okupanta świadczenia i dawał ludziom zatrudnienie, często ratując tym ich życie.

Podobnych postów będzie na blogu więcej, każdy dzień przynosi nam ciekawą historię, którą niejednokrotnie po prostu warto przypomnieć.

A jakie są Wasze odczucia na temat ZUS?

Komentarze

 1. Chyba przedsiębiorcy mają bardzo podobne odczucia co do tego urzędu. No ale co zrobić, płacić trzeba

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba to trzeba. Ważne żeby skupiać się na dobrym prosperowaniu firmy. Tu mogą przydać się wam propozycje na automatykę przemysłową, dobrze się sprawdza w branży produkcyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od tego czasu znacznie wszystkie opłaty podrożały, ale też płaca minimalna wzrasta. Prowadząc firmę, tego się nie ominie niestety. Warto też zainteresować się działaniami reklamowymi

  OdpowiedzUsuń
 4. 51 years old Legal Assistant Hedwig Whitten, hailing from Thornbury enjoys watching movies like Chapayev and Geocaching. Took a trip to Coffee Cultural Landscape of Colombia and drives a Ferrari 250 GT. przejdz tutaj

  OdpowiedzUsuń
 5. No warto czasem porozmawiać o biznesie. Bardzo profesjonalne i skuteczne doradztwo biznesowe świadczy wiele firm. Wtedy można procesy nie będą konieczne. Sama korzystałam z ich usług, głównie w kwestii poprawnej restrukturyzacji firmy i rzeczywiście zaproponowane przez nich działania pomogły poprawić efektywność funkcjonowania całej firmy. Warto. Kiedyś myślałam, że doradztwo to strata kasy i naciąganie, ale to po prostu zależy od konkretnych ludzi. Trzeba trafić na profesjonalne firmy, doświadczenie innych osób i na pewno wszystko się uda! Sprawdzajcie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zajrzyjcie sobie na tego bloga biznesowego https://adrianpakulski.pl/biznes/czym-roznia-sie-przedsiebiorca-i-freelancer-ekspert/ Znajdziecie tam wiele ciekawych artykułów związanych z prowadzeniem działalności. Myślę, że mogą pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak to widzicie - http://www.spcsa.pl/
  Chodzi o kwestię pojazdów. Da się tutaj wykryć coś sensownego?
  Doświadczenia, podpowiedzi, pewniaki? Jak do tego podejść?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM