Alfabet mężczyzny wzorowego


Postanowiłem napisać post odbiegający nieco od tego, co dotąd na moim blogu się pojawiało. Dlatego też macie możliwość przeczytania... alfabetu. Tak, alfabetu - mężczyzny wzorowego. Mógłbym napisać "idealnego", ale jak często powtarzam - ludzi idealnych po prostu nie ma. Tekst dla płci obu.A jak Ambicja
Ludzie powinni być ambitni. Niestety, nie każdy taki jest. Ambicją naprawdę można osiągnąć wiele. Znak, by się nigdy nie poddawać. A mężczyzna, który nie ma za grosz ambicji, weźmie w ręce wszystko najgorsze. To, czego inni się pozbywają, bo chcą mierzyć wyżej. Oczywiście, wiadomo, że nie zawsze ambicja zaprowadzi nas na szczyty, ale ludzką słabością jest jej brak. Przecież to nic nie kosztuje.

B jak Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Czy to w związku, czy poza nim. Ogólnie. Chcemy czuć się bezpieczni. I powinniśmy dbać o to, by nie było odwrotnie. Nie róbmy rzeczy groźnych dla życia i zdrowia. Czasami jak widzi się, do jakich sytuacji dopuszczają ludzie, to aż wręcz ręce opadają. Mężczyzna wzorowy o bezpieczeństwie pamięta.

C jak Czułość
Cecha, której w niektórych parach po prostu brakuje. Niektórzy mężczyźni nie okazują czułości. Nie wiem, czy nie potrafią, czy im się nie chce, ale jakoś nawet o tym nie myślą. A przecież to nic trudnego. Czułość umacnia związki, poprawia całą atmosferę. Wówczas widać, że naszej drugiej połówce nie jest wszystko obojętne.

D jak Duma
Duma brzmi trochę tak jakoś nieładnie. Chodzi o to, że mężczyzna powinien być dumny ze swoich sukcesów. Mniejszych bądź większych. Niektórzy faceci nawet nie chcą się pochwalić swoim dużym sukcesem, gdyż często się... wstydzą. Oczywiście, duma jest dobra, gdy nie wychwalamy wszystkiego i cały czas, a także nie spoczywamy na laurach. Nie ma nic głupszego, jak nagłe zatrzymanie się po jednym mniejszym bądź większym sukcesie.

E jak Energia
Facet bez siły i energii do działania, to raczej przeciętniak. A można to zmienić. Nie piszę tutaj oczywiście o wspomaganiu się środkami, które zapewniają energię. To trzeba czuć. W sobie. Pozytywna energia działa... pozytywnie na inne, otaczające nas, osoby. Tylko ważne, aby z tą całą energią nie przesadzać - wszystko ma bowiem swój umiar.

F jak Fantazje
Fantazjuje każdy. Kobiety i mężczyźni. To nic złego, oczywiście jeśli te nasze fantazje nie odbiegają od normalności. Dostaję od dziewczyn, kobiet, maile. Piszą w nich często, że wkurza je dosłownie, jak ich partner nie ma takowych fantazji, albo o nich nie mówi wcale. Mężczyzna musi pamiętać, że jesteśmy dorośli i nie powinniśmy kryć się ze swoimi fantazjami seksualnymi. Trzeba łamać stereotypy.

G jak Gniewu brak
Tutaj troszkę dłuższa nazwa, dwuczłonowa. Mężczyźni bardzo często nie potrafią opanować swojego gniewu. A zdenerwować ich może dosłownie wszystko, czy to w pracy, czy też w domu. Jasne. Kobiety też się denerwują, ale faceci czynią to częściej i mocniej. Musimy zacząć uczyć się panować nad gniewem. Czy się da? Oczywiście, że się da. Wystarczy trochę chęci i inicjatywy. Ale chyba nie muszę Wam pisać, że gniew nie prowadzi do niczego dobrego. Każdy powinien to wiedzieć.

H jak Hobby
Mówi się, że związki prosperują lepiej, gdy każdy z obojga partnerów ma jakieś własne hobby. Nie bójcie się robić tego, co kochacie. Pasja w życiu jest czymś fantastycznym, sprawiającym mnóstwo radości. Nieważne, czy interesujesz się lepieniem modeli statków czy śpiewasz. Na to wszystko masz prawo (co oczywiście jest legalne). Często mężczyzna przed całym światem chce ukryć to, co go interesuje. Dlaczego? Podobnie jak w większości przypadków: wstydzi się, boi reakcji innych osób. To źle. Utożsamiajmy się ze swoim hobby. Ja nie boję się pisać czy mówić o swoich pasjach, zainteresowaniach.

I jak Inteligencja
Facet nie musi być największym mózgiem świata, ale też musi tym mózgiem operować. Musi wiedzieć, jak się zachować w danym miejscu i czasie. Kobiety to lubią. Skąd to wiem? Ze statystyk i z wiadomości, które do mnie docierają drogą mailową. Tylko trochę potrzeba, by było dobrze. Chodzi też o to, aby inni ludzie potrafili się z takim mężczyzną dogadali. Wiedzy dużej nie potrzeba, ale pewne podstawy znać by wypadało. Czasami widuje się mężczyzn, którzy niestety nie grzeszą rozumem. Ale dosłownie...J jak Jakość
Pomyślcie, o co chodzi. O nic innego, jak jakość życia. Sami możemy sobie ją określić ciężką pracą. Czasami wystarczy tylko dobry pomysł i wytrwałość, by wieść życie na może nie świetnym, acz optymalnym poziomie. Wzorowy mężczyzna powinien wiedzieć, że o jakość życia swojego, jak i swojej rodziny należy dbać.

K jak Kobieta
Kobiety to bez wątpienia najpiękniejsze i najmłodsze istoty tego świata. Naprawdę, bez Was, moje Drogie, ten świata byłby zupełnie inny. Taki bez wyrazu: szary. I czy się z tym zgadzamy, czy nie, to taka jest prawda. Dobry mężczyzna musi wiedzieć, że kobieta to nie tylko obiekt seksualny, a człowiek. Wielu o tym zapomina. I bardzo, ale to bardzo mnie to denerwuje. Przykładny facet dba o kobietę, ma do niej szacunek (patrz: S) i żyje długo i szczęśliwie. No, z tym ostatnim to mogłoby być ciężko, w dzisiejszych czasach wiemy, jak związki wyglądają i ile trwają lat. Ale reszta jak najbardziej do zapamiętania.

L jak Lojalność
Facet musi być uczciwy. Jeśli jesteś związku, mów zawsze - bez wyjątku - prawdę. Nigdy nie oszukuj. Pamiętajmy, że nawet najgorsza prawda jest lepsza niż najpiękniejsze kłamstwo. Nie miejmy sekretów, nie wykręcajmy się od odpowiedzi. Warto mieć jeszcze na uwadze, że kłamstwo ma po prostu krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw. A wtedy to już się nie cofnie, choćbyśmy bardzo chcieli to wszystko zmienić.

M jak Męskość.
Nie, nie chodzi mi o... przyrodzenie i tym podobne. Mowa po prostu o tym, by facet... był facetem. Nie udawał nikogo. Nie miał podwójnych osobowości. Szczerość przede wszystkim. Nie lubię, jak ktoś robi coś pod publikę, zmienia się nagle. Ot tak.

N jak Namiętność
Z namiętnością nie należy przesadzać, ale... trzeba ją w sobie posiadać. Namiętność w związku powinna mieć miejsce zawsze. Na pewno partnerka takie kwestie dostrzega. Widzi, że jej facet nie ma wszystkiego w dupie. Mówi się, że bez namiętności nie zbuduje się szczerej, silnej miłości. Powiem Wam, że coś w tym jest. I o ile to wszystko w tej kwestii idzie w coraz lepszym kierunku, to nadal mamy do czynienia z brakiem namiętności.

O jak Odpowiedzialność
Tak. Mężczyzna musi być odpowiedzialny. Nie jesteśmy dziećmi, powinniśmy wiedzieć, co można, a czego robić nie należy. Dorastamy, musimy wiedzieć, że pewne decyzje mogą mieć konsekwencje. Odpowiedzialność jest także, gdy macie partnerkę, dziecko lub dzieci i będziesz potrafił stworzyć piękną rodzinę, a nie uciekniesz jak frajer, bo zrobiłeś dziecko swojej kobiecie. Gdzie masz jaja, by tak postąpić? Odpowiedzialność to coś, co należy po prostu pamiętać, znać, powtarzać.

P jak Pracowitość
Mając na myśli pracowitość, oczywiście nie chodzi mi o zapierdzielanie 20 godzin w ciągu doby. Ale faktem jest, że mężczyzna pracować musi. Widuje się wielu takich "leserów", którzy nawet nie zamierzają ruszyć tyłka z fotela sprzed telewizora. Nie szukają zajęcia. Praca to i pieniądze. To już inna bajka, że w Polsce zarobki są jakie są. Czy kobiety lubią pracowitych mężczyzn? Tak. Kochane czytelniczki, powiedzcie, że tak jest. To prawda.

R jak Romantyczność
Facet winien w sobie mieć chociaż malutką nutkę romantyzmu. Przecież pomyśleć o jakiejś klimatycznej kolacji przy słynnych świeczkach, winie, z płatkami róż - to wcale nic trudnego. Z romantyzmem jest tak, jak z innymi rzeczami - za dużo go, to przesada. Kiedyś mi nawet kilka pań napisało, że ich faceci mają tego całego romantyzmu w sobie zbyt dużo. Ale widzicie... niektórzy mężczyźni nie mają go wcale. Powiem, że to tak słabo.S jak Szacunek
Szacunek. Często w moich tekstach o tym pisywałem. Nie będę się tutaj jakoś szczególnie rozpisywać, każdy wie, o co chodzi. Szacunek do świata i otaczających nas ludzi jest niezmiernie ważny. Człowiek bez szacunku, dla mnie jest od razu skreślony. A potrzeba naprawdę niewiele. Nie mówię od razu o wielbieniu każdego dookoła, ale o takim zwykłym szacunku. Nie oceniajmy też ludzi "po okładce". Mnie też wiele ludzi tak ocenia. Ważne, by się nie przejmować i robić swoje.

T jak Talent
Każdy z nas ma talent, tylko wystarczy go u siebie poszukać. Jeden umie grać na gitarze, drugi pisać, a trzeci rysować. Uwierzcie w siebie i kreujcie to, co kochacie. Tutaj można dopisać podobne zdania, co w kwestii hobby, ale ja tego nie czynię. Talent to taki malutki kluczyk do drzwi naszej samorealizacji i spełniania marzeń. Każdy ten kluczyk ma. Trzeba go tylko znaleźć.

U jak Uczucie
Ostatnio napisałem post o braku okazywania uczuć w związku. Dlatego też tam Was odsyłam: KLIK. Tutaj napiszę tylko, że mężczyźni często nie są uczuciowi. Większości kobiet taki stan się nie podoba. Zobaczcie: znowu potrzeba tak niewiele, by było pięknie. Zwykle, malutkie "I Love You" (po polsku oczywiście) i wystarczy. Tak ciężko powiedzieć coś miłego do osoby, która jest dla nas niezwykle ważna? No właśnie. Domyślam się Twojej odpowiedzi.

W jak Wierność
Takim dziwnym trafem, o wierności (ale i zdradach) ostatnio też pisałem na blogu. Co będę Was zanudzał na sam koniec tego tekstu - alfabetu. Mężczyzno, bądź wierny swojej kobiecie (kobietki, Wy swoim facetom również, żeby nie było) i nie psuj przez jedną głupią decyzję czegoś, co budowane było przez lata. Nie warto. Naprawdę - kochajcie się nawzajem, bo możecie kiedyś mocno żałować swoich decyzji. Wyrzuty sumienia prędzej czy później też się pojawią. To tylko kwestia czasu.

Z jak Zaangażowanie
I koniec. Zaangażowanie - wiadomo, niektórzy angażować się nie chcą, nie lubią, tudzież nie potrafią. Ale nadejdzie w końcu taki czas, że trzeba będzie spiąć poślady i podjąć decyzję odpowiednią dla Ciebie i nie tylko. Nie wiem, czemu mężczyzni boją się angażować. Przecież nic złego im się nie stanie, a trzeba w końcu dorosnąć i spojrzeć na świat inaczej niż do tej pory.


Podsumowując: Mam nadzieję, że taka forma wpisu Wam się spodobała i być może za jakiś czas zrobię "Alfabet kobiety wzorowej". Dzielcie się tym wpisem, z koleżankami, partnerami, szefami - a także zostawcie komentarz na dole i piszcie do mnie maile. Na każdą wiadomość odpowiem.


Podziel się:

Komentarze

 1. Jak dla mnie trochę za dużo tutaj stereotypów dotyczących podziału płci, ale to i tak jeden z wartościowszych tekstów jakie przeczytałam w tym temacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealny tekst do sobotniej porannej kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że tekst się spodobał :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. przy czwartkowej kawce też czyta się wyśmienicie:)

   Usuń
  3. Angelika - dziękuję! :)

   Usuń
 3. Forma wpisu mi się podoba :) Czekam na kobiecy alfabet :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry wpis :) w sam raz na wieczorną nudę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobno kobiety nie szukają romantycznych mężczyzn, a jedynie takich, którzy dobrze udają, że są romantyczni :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, wiesz co - kiedyś sam to gdzieś usłyszałem :) może coś w tym jest? ;)

   Usuń
 6. haha cóż za kompleksowe podejście do sprawy. Ciekawa jestem drugiej strony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobieca część powinna być równie ciekawa :) dzięki za komentarz! :)

   Usuń
 7. Ten gniew to paniom bym przypisala jednak ;) kobiety to emocjonalne stworzenia, jak to mowia "kobieta zupe i awanture potrafi zrobic z niczego" :D

  https://m.facebook.com/nieszablonowa/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paulina, też prawda :) ale mężczyźni gniewu mają w sobie bardzo dużo ;)

   Usuń
 8. Ciekawie ugryziony temat. Z większością się zgadzam, chociaż na P bym chyba dała Pewność siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście - możliwości jest dużo :) dzięki za komentarz! :)

   Usuń
 9. Świetny pomysł na wpis. Również czekam na kobiecy alfabet - czysta ciekawość :>

  Pozdrawiam, Kasia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis przypadł do gustu :)
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 10. Hobby- dobrze, że napisałeś o tym. Nigdy nie miałam faceta bez zainteresowań a moje kolezanki jedne mówią, ale ci dobrze twój mąż sie tym zajmuje a inne jak mu na to możesz pozwalac strata czasu, pieniedzy. Ja uważam, że hobby jest bardzo ważne, fajnie, że Ty jako facet wiesz o tym i piszesz w alfabecie mężczyzny, który przeczytają panie i panowie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że hobby jest ważne :) niektóre kobiety, tak jak podałaś przykłady, są na "nie", ale w sumie co im przeszkadza? :)
   Dzięki za kolejny komentarz, można na Ciebie liczyć! :)

   Usuń
 11. Jestem tu pierwszy raz, ale bardzo podoba mi się Twój sposób pisania! Wiekowo dzieli nas bardzo mała różnica, a po przeczytaniu z niedowierzaniem trzy razy sprawdzałam rocznik w bocznej kolumnie ;) Zyskujesz właśnie stałą czytelniczkę. Tak sobie pomyślałam, że mogę Cię określić męską wersją bloga Malwiny Pe, którą swoją drogą lubię bardzo czytać.
  Oby tak dalej, a nawet jeszcze lepiej!
  Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Dla takich komentarzy warto pisać! <3 z tekstów na pewno będziesz zadowolona :) miło mi także za porównanie do Malwiny, którą bardzo cenię :)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 12. Wzorowy mężczyzna to także taki który dba o własny samochód. Auto dla wielu jest wizytówką dlatego dobrze, że wiele firm oferuje profesjonalne usługi takie jak auto detailing gdańsk . Można dzięki temu podczas jednej wizyty w warsztacie zadbać o samochód z zewnątrz i w środku. Każda kobieta doceni, jak mężczyzna dba o samochód to znaczy, że będzie też dbał o nią.

  OdpowiedzUsuń
 13. Hmmm... a co do samochodu, to czy polecasz takie sprawdzenie auta przed zakupem - https://mobilekspert.pl/onas.php ? Da się tak wykryć poważniejsze problemy, czy raczej nic to nie da?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM