Czym jest patriotyzm?Dla każdego to słowo - "patriotyzm" - oznacza co innego. To oczywiście naturalne. Gdzie polaków trzech, tam opinii cztery. Jednak chciałbym zmierzyć się z tematem patriotyzmu jako ogółu, a w zasadzie na samym znaczeniu patriotyzmu w obecnych czasach XXI. wieku. Jak to wyglądało kiedyś, a jak wygląda dziś - dowiesz się z tego artykułu, który dla Ciebie przygotowałem.Może napiszę najpierw, jak patriotyzm wyglądał kiedyś w naszym pięknym kraju. A jest o czym pisać. Pewnie historię Polski znacie, ale i tak trzeba pewne informacje przybliżyć, bo wstyd byłoby o nich wcale nie wspominać. Lata 30-te XX. wieku, w zasadzie końcówka lat 30-tych, w kraju już obywatele przeczuwali, co się szykuje. Mowa o II wojnie światowej. Oczywiście, nikt nie przypuszczał, jak straszna i jak długa będzie walka o przetrwanie. Mimo, że wojna była takim okresem, o którym każdy chciałby wymazać z pamięci i kart historii, to niestety tak się nie da. Ale nie o samej wojnie chcę pisać. Ten światowy konflikt pozwolił ludziom jeszcze inaczej spojrzeć na sprawy patriotyzmu. Nagle mocniej zaczęło wszystkim zależeć na dobrze i losach swojego kraju. Obywatele na każdym kroku podkreślali, jak kochają swoją ojczyznę. Symbole na budynkach, noszenie barw narodowych czy śpiewanie zakazanych przecież przez okupantów piosenek. Za taki mocny patriotyzm kara mogła być najwyższa - śmierć. Ale mimo to, Polacy wcale nie bali się. Pewnie niejeden powiedziałby, że to wojna i każdy byłby takim patriotą. Odpowiem: jesteście w błędzie. Ogólnie w XX. wieku w naszym kraju ludzie bardziej utożsamiali się ze swoim krajem. Teraz poziom patriotyzmu spadł i systematycznie maleje jeszcze bardziej z każdym kolejnym rokiem. Taka jest niestety prawda.

Plakat z Kampanii wrześniowej - 1939 rok
Niektórzy zaś uważają, że patriotyzm to oddawanie życia za ojczyznę. To błędny tok myślenia. Przecież sam patriotyzm można przecież utożsamiać w inny sposób. W dzisiejszych czasach, dla większości, to chociażby poszanowanie flagi i godła narodowego, śpiewanie hymnu czy duma ogółem z barw narodowych.
A jak się patriotyzm ma się wśród młodych ludzi, gimnazjalistów? Powiem krótko: fatalnie. Uczniowie kompletnie potrafią się tym nie interesować, nic ich nie obchodzi. Nauczyciele też niezbyt dużo informują. Podoba mi się coś innego,już u starszej młodzieży. Noszą oni koszulki z historycznymi bohaterami Polski czy przedstawiające symbole patriotyczne - flagi, symbol Polski Walczącej, różne hasła. Nawet już się w mediach na ten temat pisało. To staje się taką swego rodzaju modą. Nikt się tego nie wstydzi. I dobrze. A jak kilka lat temu wyglądały badania na temat patriotyzmu wśród młodzieży? Jak widać poniżej, tylko 56% ankietowanych uważało się za patriotę. Wśród dorosłych, już 83% uważało się za patriotę. Więc wzrost był bardzo widoczny. U młodzieży pojawiło się jeszcze pytanie, czym jest patriotyzm. 26% wskazało na miłość do ojczyzny, o jeden procent mniej... brak odpowiedzi. Niby to tylko zwykłe ankiety, ale też potrafią coś przedstawić. Bo to, że widać pewne kwestie, nie ulega wątpliwości.Oczywiście, nikt nie musi być mocnym patriotą, bo to nie te czasy, ale warto czasem się postarać, choćby jakimś malutkim gestem. Przecież nic złego by się nie stało. A niektórzy nie znają wcale hymnu naszego kraju (ani jednego słowa). Ciekawe, jaka będzie rola i znaczenie patriotyzmu w XII. wieku... Sam patriotyzm to nie jest łatwy temat, ale postanowiłem się tym zająć, bo przecież na tym blogu ostatnio pisać lubię na tematy przeróżne, ważne i mniej ważne.
Dajcie znać, co sądzicie na ten temat i czy jesteście patriotami. Zachęcam także do lektury innych moich artykułów i wywiadów.

Komentarze

  1. Widze, że motywacje do pisania masz to może sobie wzajemnie pokomentujemy, nadribisz u mnie zaleglosci, bo ja motywacji nie mam :/
    A co do patriotyzmu to patrząc na dzieci w podstawówce to chyba nic ich o chociażby szacunku do kraju nie uczą, już nie wspomne o szczypcie historii. A ubrania z patriotycznym logo niestety niektorzy noszą tylko dla szpanu:( dokąd idzie ten świat?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM