#SEXEDPL, czyli książka bez tabu na temat seksualności

#SEXEDPL, czyli książka bez tabu na temat seksualności

W ostatnim czasie dość głośno w social media i nie tylko było od kampanii internetowej o nazwie "#sexedpl". Autorką owego projektu była znana i ceniona na całym świecie modelka Anja Rubik. Właśnie premierę miała książka, a w zasadzie podręcznik, który dotyczy czasu dorastania, a co za tym idzie - tematyki seksu. Seksu, który w naszym kraju ciągle jest uważany za pewnego rodzaju tabu, choć przecież edukacja na temat tak ważnego w życiu aspektu, powinna być zdecydowanie wyżej w hierarchii. A tak nie jest.


Książka "#sexedpl" trafiła do mnie kilka dni temu. Nabyłem ją wraz z tygodnikiem Newsweek. Książka to nic innego, jak rozmowy wspomnianej wcześniej Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie. O edukacji seksualnej.
Właśnie taką książkę chciałabym przeczytać 20 lat temu, ale gdy dorastałam, takiego podręcznika nie było. Wy za to macie szansę
- pisze modelka.
Książka-podręcznik ma ukazać, jak być bezpiecznym, otwartym, a także pozwoli nabyć odpowiednią wiedzę. Wiedzę, która jest przecież czymś ważnym, a szczególnie jeśli chodzi o kwestie związane z seksem. Młodzi ludzie próbują uczyć się seksualności i samego seksu z filmów pornograficznych (tak!) albo innych produkcji, które nie są dobrą lekcją. To z całą pewnością.

W książce są poruszone wszystkie, najważniejsze, aspekty. Znajdziecie tam między innymi praktyczne informacje na temat tego popularnego pierwszego razu - gdzie to robić, o co zadbać, czy pierwszy raz musi wiązać się z penetracją. W "#sexedpl" znajduje się także mnóstwo ilustracji i zdjęć - od budowy waginy, penisa, poprzez zdjęcia odpowiednie do omawianego działu. A jeśli chodzi o działy, to jest ich łącznie dokładnie 20. Oprócz "lżejszych" tematów, nie brak także takich, jak chociażby przerywanie ciąży, gwałt, przemoc seksualna, HIV i AIDS, a nawet homofobia, coming out, seksualność osób z niepełnosprawnościami i orientacja psychoseksualna.

#SEXEDPL, czyli książka bez tabu na temat seksualności

Co ciekawe - cały projekt powstał we współpracy z młodymi ludźmi - w książce pojawiły się efekty sesji zdjęciowej (o czym pisałem przed momentem) #sexedpl, w której wzięło udział prawie sześćdziesiąt osób z Polski, Szwecji, Anglii czy Białorusi.

Podręcznik do tematu seksu i wszystkiego, co jego dotyczy, podchodzi poważnie, bez zbędnego owijania w przysłowiową bawełnę. Bez tabu. Wszystko może się momentami wydawać, że tak napiszę, trochę "podkoloryzowane", ale właśnie to jest cały zamysł tego tytułu. Wszystko ma być jak najlepiej i najprościej zapamiętane i utrwalone przez osoby, które zechcą sięgnąć po podręcznik. Taka szkoła w domowym zaciszu. Bo w szkole, tej tradycyjnej, nie nauczycie się z seksu praktycznie niczego, a jedynie tego, jak może dojść do ciąży. Odstraszać nie ma także cena - książka kosztuje tylko 19,99 zł. Wydawnictwo i sama modelka chcą, aby publikacja dotarła do dużej liczby osób. Autorka rozmów i Wydawnictwo W.A.B nie chcą zysku ze sprzedaży, a wszelkie środki z zakupu tytułu, trafić mają na cele Fundacji #Sexedpl.

#SEXEDPL, czyli książka bez tabu na temat seksualności

Warto jeszcze tutaj wspomnieć, że wśród zaproszonych przez Anję Rubik osób, jest wielu lekarzy, edukatorów, terapeutów. Książka ma nie tylko uczyć, ale i wspierać w różnych sytuacjach - akceptacji samego siebie, własnego ciała, rozmiaru penisa czy piersi. To jest coś, na co młodzi ludzi bardzo zwracają uwagę, a jak się okazuje - zupełnie niepotrzebnie.

Myślę, że mimo wszystko warto sięgnąć po "#sexedpl", nie czyta się jej długo, łącznie ma około 300 stron, ale same opisy nie są zbyt rozbudowane, przez co wystarczy Wam tak naprawdę kilka godzinek, by dotrzeć do samego końca. Tytuł ten mogę oczywiście polecić. Edukacja i nie tylko.
#SEXEDPL, czyli książka bez tabu na temat seksualności
fot. Sexedpl

Komentarze

 1. Dokładnie takie same odczucia miałem również czytając tę książkę. Odpowiada na pytania, na które w szkole odpowiedzi młody człowiek nie dostanie, a do rodziców z nimi nie pójdzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałam się i chyba kupie

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupiłam ją, sama nie wiem czemu, bo to nie moja tematyka, ale jestem w połowie i powiem, że szczerze polecam, przyjemna lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto też porozmawiać o randkach i o tym, co dokładnie można zrobić, aby zauroczyć mężczyznę swoją osobą. Na stronie https://kobiecystyl.pl/15-kobiecych-gestow-ktore-uwielbiaja-mezczyzni/ możecie znaleźć sobie informacje o kobiecych gestach, które cieszą się dużym zainteresowaniem mężczyzn. Koniecznie trzeba sobie sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM