Pin-up girl wśród dziewczyn współczesnych?


Ostatnio naszło mnie na poruszenie takiego fajnego tematu na blogu. Tematu niejakich "Pin-up girl". Z pewnością wiele z Was zastanowi się, o kim mowa. W tym tekście znajdziecie odpowiedź na nurtujące pytanie, a także poruszę kwestię dziewczyn współczesnych.

Pin-up girl - co to takiego?
Pin-up girl to trend pochodzący z lat 40-tych i 50-tych XX. wieku. Tak określane były piękne i uśmiechnięte, ubrane w rozkloszowane sukienki lub skąpe stroje/bieliznę. Skąd taka nazwa? Używana były przede wszystkim przez mężczyzn, którzy takie seksowne dziewczyny wieszali na plakatach w swoich pokojach, biurach. Stąd też wzięła się nazwa "Pin-up" (przypinać, przypiąć). Pojawiały się one także na kadłubach samolotów.

fot. Pinterest i zszywka.pl
Jak zatem wyglądał styl Pin-up? Jedną z popularniejszych stylizacji była marynarska. Tutaj dominowały kolory granatowe z bielą lub czerwone z bielą.
Kolejna, równie popularna, była stylizacja "cukierkowa", tam dominowały wisienki na sukienkach, a przede wszystkim kwiatki. Najgorętsze były jednak stylizacje bez... stylizacji, czyli stroje kąpielowe. Tak jest zresztą do dziś, zapytajcie swoich facetów lub jakiekolwiek samca na ulicy.

Marilyn Monroe, fot. Pinterest
Najbardziej charakterystyczną cechą są mocne czarne kreski nad górnymi powiekami, długie rzęsy (często sztuczne), mocno pomalowane na czerwono usta oraz "zarumienione" policzki. Charakterystyczne fryzury to głównie loki podpięte po bokach, grzywki - koniecznie podwinięte lub w formie dużych loków. Najbardziej znaną przedstawicielką nurtu pin-up była Marilyn Monroe.
To zaczerpnąłem z samej Wikipedii, bo w tej kwestii akurat nic nowego bym nie napisał. Marilyn natomiast nikomu przedstawiać nie trzeba. To prawdziwa ikona, która do dziś zdobi na obrazach niejedno mieszkanie.

Pin-up upadło?
Styl pin-up girl bardzo mi się podoba. Zresztą przecież nie tylko mi. W tych stylizacjach i tej swobodzie, jest coś, co sprawia, że daje nam mega efekt końcowy. Dziewczyny z lat 40-tych i 50-tych wcale nie odbiegały urodą od przedstawicielek "współczesnych". Była delikatność, dziewczyny nie robiły sobie setki operacji w kilka lat. Wiadomo, czasy się zmieniają, ludzie też, a trzymanie się cały czas twardo historii, mija się czasami z celem. Też nie piszę tutaj, że współczesne dziewczyny są fe, a operacje plastyczne są obrzydliwe. Nic z tych rzeczy. Jeżeli coś trzyma się normy, to dlaczego w to ingerować? Poza tym, czyjeś ciało to nie... moje ciało, prawda? Ale zobaczcie na przykładzie Pin-up girl, jak zmieniają się same kobiety. Tamten styl w dzisiejszych czasach, ogólnie w XXI. wieku, nie jest już tak popularny, co też wcale nie dziwi (co już wcześniej pisałem). Na serio (brzydkie słowo), chciałbym zobaczyć np. Dżoanę Krupę w stylizacji, makijażu i rekwizytami z lat czterdziestych XX. wieku. Też jesteście ciekawe, prawda? No i fajnie. Muszę kiedyś zrobić sondaż, w którym mężczyźni wybieraliby między "P-U G" (piszę skrótem) a kobietą z XXI. wieku. Mogłoby być interesująco.

Sophia Loren, fot. Pinterest
Nie zgodzę się również ze stwierdzeniem, w którym wiele osób twierdzi, że dawniej (XX. wiek) kobiety były paskudne i nawet do pięt obecnym nie dorastają. Co za głupie rozumowanie. Widzieliście chociażby aktorkę Sophię Loren? Jej zdjęcie też tutaj dodałem. Dlaczego ma włosy pod pachami? Takie były czasy. Taki trend, który jednak zbyt długo nie trwał. Ale okej, nie o tym tutaj. Akurat takie zdjęcie wybrałem, by jeszcze bardziej pokazać różnice. Przecież dziś to jest uważane za nieestetyczne i obrzydliwe.

Dlaczego ogólnie ten tekst powstaje? Jak pisałem już na początku, tak mnie naszło. Dodatkowo lubię historię, uwielbiam wracać do czasów, w których mnie nie było, obserwować codzienne życie ludzi, ubiór. To jest naprawdę interesujące. Wiem, wiem. Nie dla wszystkich, ale każdy jest inny. Do tytułowych Pin-up girls, mam jakiś taki wielki sentyment. Sam nie wiem jednak, dlaczego. Siła tkwi w prostocie? Chyba o to chodzi. W tym tekście dodałem też zdjęcia (co jasne), byście mogły zobaczyć i porównać to, co było 80 lat temu z tym, co widzimy obecnie, teraz. Jak będzie wyglądał styl i wygląd kobiet za kolejne 80 lat? Tego nie wie nikt. Mam tylko nadzieję, że prawdziwej kobiety nie zastąpią "Robo Girl" 😋, bo to by było bardzo słabe.

Nie będę pisał większych dywagacji, bo i nie o to mi chodzi. To nie użalanie się czy coś w tym stylu. Ocenę zostawiam Wam. Czekam tradycyjnie na maile i komentarze.

fot. główna: nostalgicznie.pl

Komentarze

  1. Czarna kreska to charakterystyczna cecha, nadaje niesamowitego uroku

    OdpowiedzUsuń
  2. Stroje były bardzo kobiece i w sumie fajnie by było gdyby ten styl choć odrobinę powrócił. Współczesne dziewczyny mają w sobie niestety zbyt wiele sztuczności, a dostęp do medycyny estetycznej jest nie ograniczony. To wielu osobom pomaga, jednak niektórzy nie znaj umiaru, co razi w oczy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kocham ten styl, sama uwielbiam tak się malować i czesać ;) Tamtejsze kobiety były piękne i naturalne (chodzi o teraźniejsze operacje plastyczne)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

MOJE SOCIAL MEDIA

INSTAGRAM